Ford стартира програма за развитие на емоционалния интелект

09 Ян.
2017

От способността да слушат, разбират и вдъхновяват колегите си по време на работа зависи 31% от общата производителност на сътрудниците

Компанията Ford започва изпълнението на европейска програма за развитие на емоционалния интелект на своите инженери. Партньор на компанията за реализацията на този проект е Aachen University (технически университет в Северен Рейн-Вестфалия).

Под емоционален интелект се разбира способността на хората да идентифицират своите емоции и чувствата на околните, както и умението да ги управляват, поясняват от компанията.

Изследователи  са провели проучване, анкетирайки инженерите на Ford, техни колеги и мениджъри и са установили, че от способността да слушат, разбират и вдъхновяват колегите си по време на работа зависи 31% от общата производителност на сътрудниците. В хода на това изследване на анкетираните са задавани въпроси за това, дали им харесва атмосферата в колектива и как на практика протича обменът на идеи за създаване на технологии на бъдещето.

Традиционно инженерите се оценяват според потенциала им като индивидуални изобретатели и в тази връзка се отделя основно внимание на техните технически навици, знания и въображение. Но съвременните инженери не творят сами, те работят в многобройни екипи с широк спектър от възложители, затова способността за ефективно общуване в колектива не може да се подценява, казват представителите на Ford.

Компаниите все по-често се сблъскват с кризи на мотивацията, когато повечето от техните сътрудници не получават удовлетворение от изпълняваната работа. Днес, когато робототехниката и изкуствения интелект придобиват все по-голямо значение, става все по-важно да се отделя повече внимание на уникалните човешки способности, умения и емоции, на които машините не са способни. Всеки професионалист с творческа работа трябва да се научи да разбира и мотивира себе си и другите, както и да общува ефективно, се казва в официалното съобщение на  Ford.

evaluation.bg